Pilotinės studijos rezultatai: joga moterims, sergančioms išplitusiu krūties vėžiu

Ši pilotinė studija tyrė sąmoningumo jogos poveikį trylikai moterų, sergančių išplitusiu krūties vėžiu. Dalyvių amžiaus vidurkis buvo 59 metai (44-75). Programos metu septynios moterys buvo gydomos chemoterapija ir visos dalyvės – įprastu medikamentiniu gydymu. Programos autoriai tikėjosi, kad joga paskatins tris terapinius procesus (entuziastingumą, susitaikymą su liga ir atsipalaidavimą), ypatingai svarbius gydant išplitusį vėžį.

Aštuonias savaites trukusi jogos programa (po vieną dviejų valandų trukmės užsiėmimą per savaitę) buvo sukurta specialiai moterims, sergančioms išplitusiu krūties vėžiu. Kiekvieno užsiėmimo metu buvo taikoma sąmoningo kvėpavimo meditacija, mažo krūvio asanos (pvz. pasilenkimas prie ištiestų kojų sėdint ar stuburo pasukimas gulint), pranajama (pvz. ištęstas iškvėpimas ir kvėpavimas į pojūčius), meditacijos technikos, paskaitos apie jogos filosofijos pritaikymą kasdieniame gyvenime ir malšinant vėžio simptomus (susitaikymą tarp skausmo priepuolių) bei grupinės diskusijos apie jogą ir vėžiu sergančių moterų patirtį. Savarankiškai jogos praktikai namuose tarp kassavaitinių grupinių užsiėmimų paremti kiekvienai dalyvei buvo duodamas jogos kilimėlis, užtiesalas, audio instrukcijos ir iliustruotos knygos-vadovai. Užsiėmimus vedė sertifikuotas jogos mokytojas ir klinikinis psichologas kartu.

Šios pilotinės studijos jėga buvo kasdieniuose dienoraščiuose, kuriuose moterys užrašydavo savo įspūdžius ir savijautą dvi savaites iki aštuonių savaičių trukmės jogos programos pradžios ir per paskutines dvi savaites iki jos pabaigos. Dalyvės dienoraščiuose kasdien užsirašydavo savo pojūčius (skausmą, nuovargį, įtampą, entuziazmą, susitaikymą ir atsipalaidavimą).

Dalyvės pranešė užsiiminėjusios jogos praktika po maždaug 21 minutę kasdien. Analizė parodė, kad dieną po jogos praktikos moterys jausdavo žymiai silpnesnį skausmą ir nuovargį bei žymiai geriau išreikštą pagyvėjimą, susitaikymą su liga bei atsipalaidavimą. Surinkus kasdienius pranešimus ir palyginus suminius programos rezultatus, buvo pastebėtas žymus pagerėjimas entuziastingumo ir susitaikymo srityse.

Dalyvės taip pat sudalyvavo ir tikslinėje grupėje programos pabaigoje. Jų atsiliepimai daugiausiai akcentaco įtampos mažinimo praktikos privalumus bei socialinę paramą, gautą interaktyvioje grupėje su kitomis moterimis, sergančiomis ta pačia liga – išplitusiu krūties vėžiu. Dalyvės sudalyvavo vidutiniškai septyniuose iš aštuonių užsiėmimų, tuo įrodydamos programos tinkamumą moterims, sergančioms vėžiu. Visos dalyvės sakė, kad rekomenduotų programą kitoms moterims.

Autoriai: Carson, J.W., Carson,K.M., Porter, L.S., Keefe, F.J., Shaw, H., & Miller, J.M.

Šaltinis: Journal of Pain Symptom Management, 33, 331-341.

Parengė Brigita Paulienė

Išsakykite savo nuomonę