Jogos asanos padidina GABA kiekį smegenyse: bandomasis tyrimas

 Šis tyrimas analizavo neuromediatoriaus gama aminosviesto rūgšties (gamma-aminobutyric acid (GABA)) kiekio pokyčius smegenyse, atsirandančius atliekant 60 min. trukmės jogos asanų kompleksą. Tyrinėtojus domino galimas jogos poveikis GABA kiekiui, nes jo sumažėjimas susijęs su depresija ir nerimo sutrikimais. Į tyrimą įtraukti jogą praktikuojantys asmenys (n = 8); kiekvienas iš jų turėjo savarankiškai atlikti savo įprastinį jogos asanų kompleksą. Kontrolės grupės asmenys (n = 11) 60 min. skaitė. Prieš ir po 60 min. trukusios tiriamosios intervencijos visiems dalyviams (branduolių) magnetinio rezonanso spektroskopijos būdu nustatytas GABA kiekis smegenyse. Tyrimo rezultatai parodė, kad skaitymas reikšmingo poveikio GABA kiekiui neturėjo, tačiau, atlikus asanas, GABA kiekis jogą praktikuojančių asmenų smegenyse padidėjo 27%.

Šis tyrimas svarbus dėl dviejų priežasčių. Pirma, praktikuojantieji jogą nepriklausė tai pačiai jogos mokyklai, tačiau, nepriklausomai nuo to ar atliktų asanų kompleksas buvo įtakotas Aštanga ar Bikramo, ar Kripalu jogos stiliaus, tyrimo rezultatai buvo vienodi. Tai suteikia didesnio svarumo teiginiui, kad dauguma naudos, gaunamos praktikuojant jogą, nepriklauso nuo praktikos ypatumų, asanų sekų ar jogos stilių skirtumų. Antra, tyrimo rezultatai iškelia jogos poveikio mechanizmų klausimą: kaip realizuojasi teigiamas jogos poveikis nerimo sutrikimų ir depresijos atvejais? Galima ginčytis, kad pokyčiai smegenyse - tai pasekmė psichinių ir dvasinių permainų, atsirandančių praktikuojant jogą, o ne jų priežastis. Kaip bebūtų, įrodymas, kad joga veikia panašiai kaip ir pirmo pasirinkimo priemone laikomi psichotropiniai vaistai, gali paskatinti daugelį žmonių rinktis ją kaip alternatyvų ar papildomą gydymo būdą.

Autoriai: C. C. Streeter, J. E. Jensen, R. M. Perlmutter, H. J. Cabral, H. Tian, D. B. Terhune,  D. A. Ciraulo, P. F. Renshaw

Šaltinis: Journal of Alternative and Complementary Medicine 2007;13:419-26.

Parengė Egidijus Nemanius

Išsakykite savo nuomonę