Feldenkrais metodas

2017 m. Sausis 29 d., Sekmadienis

Feldenkrais pamokose žmogus atlieka įvairaus sudėtingumo judesius, nuo vaikystės etapo iki aukšto meistriškumo. Judesiai iš pirmo žvilgsnio paprasti, švelnūs, tačiau stebėtinai efektingi. Feldenkrais metodas gali būti praktikuojamas grupėje bei individualių pamokų metu.

“Judindami bet kurią kūno dalį paveikiame ir visas kitas”, - rašė Feldenkraisas.

Feldenkrais metodas - tai unikalus požiūris į žmogaus judėjimą, mokymąsi bei pokytį, išpuoselėtą Mošė Feldenkraiso. Metodas yra paremtas fizikos, neurologijos bei psichologijos principais bei sąlygomis, kurių metu nervų sistema geriausiai mokinas. Feldenkrais (kartais vadinama Feldenkrais terapija) yra vertinama dėl savo poveikio gerinant laikyseną, lankstumą, koordinaciją, atletinius bei artistinius gabumus bei padeda tiems, kas turi judėjimo sunkumų, jaučia lėtinį skausmą bei įtampą (įskaitant nugaros skausmą ir kitas ligas), taip pat ir nervines, vystymosi bei psichologines problemas.

Feldenkrais metodas apima biologinius ir kultūrinius judesio, laikysenos bei mokymosi aspektus, ir kaip mūsų įpročiai apriboja mūsų potencialą. Dėl mūsų asmeninės patirties, kultūros, sužeidimų, ligų ir kt. formuojas fizinis ir psichologinis elgesys. Šis elgesys giliai įsitvirtina  mūsų nervų sistemoje, ir dažnai sukelia nereikalingą fizinį ar psichologinį ribotumą. Feldenkrais metodas pasitelkia organišką mokymąsi, judesį bei pojūtį, kad padėtų išsilaisvinti iš įvairių žalingų elgesio formų bei leidžia rastis naujam mąstymui, judesiui bei jausmui.

Feldenkrais mokoma dviem būdais:

“Per judesį įgyto sąmoningumo” (Awareness Through Movement, ATM)

“Funkcinės integracijos” (Functional Integration)

“Funkcinė integracija”

Funkcinė integracija vyksta individualios praktikos metu. Įvairūs pokyčiai yra pasiekiami per specifinę manipuliaciją ir pasyvius judesius, atitinkančius žmogaus poreikius. Funkcinė integracija yra švelnus, subtilus, efektyvus, ir plačiai pripažintas būdas spręsti tiek mažus nusiskundimus tokius kaip skausmas, tiek sunkias griaučių-raumenų bei neurologines problemas, chroninę įtampą, vaikų vystymosi sutrikimus.

“Per judesį įgytas sąmoningumas”

Šios judesio pamokos paprastai prasideda atsigulus ant patogių medvilninių kilimėlių (mokoma naudojant įvairias padėtis, įskaitant sėdėjimą ant kėdės ar stovėjimą). Pasitelkiant dėmesio koncentravimą bei malonų, tikslingą judesį, kiekviena pamoka atskleidžia dinaminį ryšį tarp tam tikro judesių modelio bei veiksmo. Kitaip nei tradiciniai pratimai, kur judesiai gali tapti mechaniškais, o tikslas sudeginti daugiau kalorijų, tempti ar treniruoti valią, savo esme, “Per judesį įgytas sąmoningumas” moko kaip sumažinti nereikalingą raumenų įtampą ir pagerinti savo sąmoningumą per judesį. Pojūčių akcentavimo dėka judesiai yra lengvi, malonūs, be skausmo. Nors pamokos sąlyginai lengvos, jų efektą pajaučia kiekvienas, o rezultatas gali apstulbinti.

“Per judesį įgytas sąmoningumas” buvo sukurtas dr. Feldenkraiso kaip būdas suteikti mūsų nervų sistemai galimybę mokytis taip kaip tai darėme būdami vaikais, bet vėliau paprastai apleidome. Sudėtinė pamokų struktūra sukuria bendravimą jausmų, pojūčių, poilsio bei judesio kas pajungia visą sistemą organiškam mokymuisi, kuomet seni įpročiai gali būti pakeisti pasitelkus naują gebėjimą ir sąmoningumą.

Dr. Moshe Feldenkraisas biografija

Feldenkrais Metodą sukūrė Mošė Feldenkraisas (1904-1984), kuris sujungė fizikos, motorinio vystymosi, biomechanikos, psichologijos bei kovų menų įžvalgas, bei išvystė galingą, efektyvų ir praktišką aplikaciją, apjungiančią žmogaus sveikatą ir funkciją.

Dr. Feldenkraisas buvo išskirtinis mokslininkas, fizikas bei inžinierius. Jis įgijo fizikos daktaro laipsnį Sorbonoje ir buvo artimas bendradarbis Nobelio premijos laureato Federiko Žolio-Kiuri Kiuri institute Paryžiuje, kur kartu atlikinėjo mokslinius tyrimus. Jis taip pat buvo gerbiamas Dziudo instruktorius ir daugelio šios šakos knygų autorius. Gyvendamas Anglijoje 1940 metais, Feldenkraisas dėl pažeisto kelio beveik negalėjo vaikščioti. Jis pradėjo intensyviai ieškoti ryšio tarp kūno judesių, sveikimo, jausmo, minčių  bei mokymosi. To pasekoje, jis atgavo gebėjimą vaikščioti ir sukūrė revoliucingų sprendimų, kurių kuliminacijoje gimė jo vardu pavadintas metodas.

Prieš mirtį 1984 metais Tel Avive, Izraelyje, Feldenkraisas asmeniškai apmokė mažą grupę praktikantų, kad jie galėtų tęsti jo pradėtą darbą. Šiandien yra apie 6000 Feldenkrais praktikantų visame pasaulyje. Jo įžvalgos padėjo pamatus naujam somatiniam mokslui, kuris ir toliau daro įtaką tokioms disciplinoms kaip menai, mokymasis, psichologija, vaikų vystymasis, kineziterapija, ergoterapija, sportas bei gerontologija.

Parengė: Ignas Zakarauskas