Gydomųjų žolelių paslaptys

2012 m. Sausis 13 d., Penktadienis

Mielai kviečiame į paskaitą - pokalbį “Gydomųjų žolelių paslaptys”.

Vieta: Dujotiekio g. 26a., Kaunas.

Laikas: Sausio 20 d.

Lektorius - Marius Lasinskas. Gyva muzika - Monika Ikasalaitė

Atsilyginimas: auka.

Daugiau informacijos: spauskite ant paveikslėlio apačioje.

Jogos ir vaikščiojimo poveikis nuotaikai, nerimui ir GABA kiekiui smegenyse

2012 m. Sausis 7 d., Šeštadienis

Jav, Bostone mokslininkų grupė pamėgino ištirti galimą jogos ir vaikščiojimo įtaką nuotaikai, nerimui ir GABA (gama amino butirinė rūgštis) kiekiui. Nors tyrimui užsiregistravo 200 savanorių, tik 91 subjektas atitiko kriterijus (nevartojo GABA vaistų, neturėjo rimtesnių sveikatos problemų). Jie buvo suskirstyti į dvi grupes: jogos ir vaikščiojimo.

Tyrimas truko 12 savaičių. Abi grupės praktikuodavo jogą ar vaikščiojimą tris kartus per savaitę po 60 minučių. Visiems tyrimo dalyviams 3 kartus buvo atliktos magnetinio rezonanso spektroskopija (MRS). Nuotaikos ir nerimo lygio pokyčiai buvo registruojami prieš tyrimą, po 4, 8 ir 12 savaičių.

Rezultatai
Nuotaikos ir nerimo lygio pokyčiai buvo geresni pas jogą praktikavusią grupę. Jogos grupėje taip pat pastebėtas teigiamas santykis tarp pagerėjusios nuotaikos, sumažėjusio nerimo ir padidėjusio GABA lygio. Autoriai pastebi, jog vaistai, sukeliantys GABA padidėjimą smegenų gumbure, klinikinėje praktikoje skiriami nuotaikai pagerinti ir nerimo sumažinimui.

Šis tyrimas parodė, jog jogos dėka galima pasiekti tokį patį efektą kaip ir vartojami vaistai, tiesiogiai padidinant GABA lygį. Taip gali nutikti dėl parasimpatinės nervų sistemos stimuliacijos, veikiant klajoklinį nervą. Kaip bebūtų, dar negalima padaryti aiškios išvados, ar po jogos padidėjęs GABA lygis turi teigiamos įtakos nuotaikai ir nerimo lygiui.

Šaltinis: The journal of Alternative and Complementary Medicine (2010). 16(11), 1145-1152

Autoriai: Chris C. Streeter, Theodore H. Whitfield, ScD ir kt.

Parengė Ignas Zakarauskas

Sukha pranajamos poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai

2012 m. Sausis 2 d., Pirmadienis

Indijoje, Jogos terapijos studijų bei mokslo centre (ACYTER), buvo atliktas tyrimas, kuriuo mėginta įvertinti sukha pranajamos poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai, hipertenzija sergantiems pacientams (23). Tyrimo dalyvių amžius (nuo 45 iki 70). Visiems pacientams buvo diagnozuota hipertenzija (daugiau nei 5 metai), taip pat kiekvienas reguliariai vartojo bent vienus kraujospūdį mažinančius vaistus.

Iš pradžių, dalyviai buvo mokomi sukha pranajamos. Sukha pranajama – tai paprasta technika, kuomet sąmoningai kontroliuojamas kvėpavimas, vienodai įkvėpiant, iškvėpiant bei stebint proceso metu įsijungiančias visas plaučių dalis (pilnutinis jogos kvėpavimas). Pranajama buvo atliekama užmerktomis akimis, sėdint ant kėdės ir kvėpuojant 6 k/min dažniu (įkvėpimo bei iškvėpimo trukmė – 5s.). Trečio bandymo metu, prieš (ramybės būsenoje) ir po kvėpavimo technikos, buvo užregistruoti parodymai. Tyrimo metu buvo naudojami neinvaziniai, pusiau automatiniai kraujospūdžio matuokliai.

Rezultatai
Statistinė duomenų analizė parodė reikšmingą širdies susitraukimo dažnio (p < .05), labai reikšmingą (p < .001) sistolinio, pulsinio, bendro arterinio spaudimo ir širdies dažnio produkto sumažėjimą bei nereikšmingą diastolinio spaudimo sumažėjimą. Diastolinis spaudimas prieš tyrimą buvo normos ribose, todėl beveik ir nepakito (technikos metu).

Sukha pranajamos tikslas – atkurti pusiausvyrą širdies ir kraujagyslių sistemoje. Tyrimas parodė jogos technikos (sukha pranajamos) teigiamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Tai teikia vilties, sprendžiant padidėjusio kraujospūdžio problemą. Reikalingi papildomi moksliniai tyrimai, norint sužinoti apie technikos poveikio trukmę.

Šaltinis: International journal of yoga therapy, no. 21

Autoriai: Ananda Balayogi Bhavanani, MBBS, ADY, Zeena Sanjay, BNYS, Madanmohan MD, MSc

Parengė Ignas Zakarauskas