Mitybos ir gyvenimo būdo poveikis menstruacijoms

2011 m. Vasaris 6 d., Sekmadienis

Daugelį amžių vyrai ir moterys bandė pasidalinti savo įtaka: šeimoje, politikoje, religijoje. Buvo laikas, kai vyrai sugalvojo esantys “geresni”. Vėliau moterys paprieštaravo ir pradėjo “boksuotis”. Galų gale žmonės nusprendė, jog skirtingi yra tam, kad padėtų vienas kitam ir gyventi kartu būtų gera. Vienas labiausiai paplitusių “normalių” reiškinių, išryškinančių lyčių skirtumus – menstruacijos. Gali būti, jog plačiai aptarinėjamos, o kartais net pašiepiamos moterų savybės nėra “normalios” ar būtinos.

Visoje gamtoje biologinis moteriškos lyties pranašumas yra akivaizdus. Tik civilizuotos “patelės” pasižymi prastesnėmis fizinėmis savybėmis nei “patinai”.  Tokia padėtis plačiai paplito dėl silpninančio kraujavimo menstruacijų metu.

Civilizuotų žmonių padidėjęs gyvulinių baltymų vartojimas (dvigubai išaugęs per pastaruosius 25 metus) ir perdirbtas maistas įtakoja vis ankstesnes ir ilgiau trunkančias menstruacijas su kiekviena karta. Pagal Dr. E. L. Wynder, “mityba susijusi su ankstyva menarche, menstruacijų pradžia – šešiais mėnesiais anksčiau tarp mergaičių kiekvieną dešimtmetį nuo 1850m.” (Boston Globe, Dec. 5, 74, p. 50).

Dėka natūralesnio gyvenimo būdo, mažai baltymų turinčios mitybos ir sezoninio seksualinio aktyvumo, menstruacijos yra mažiau problematiškos necivilizuotai moteriai.

Tarp daugumos necivilizuotų rasių ir technologiškai neišsivysčiusiose šalyse, moterys dirba greta vyrų; dauguma darbdavių pirmenybę teikia moterims dėl jų didesnės jėgos ir ištvermės.

JAV, nepaisant menstruacijų ir socialinių kliūčių, moterys gyvena ilgiau negu vyrai; didesnė dalis moterų pasiekia šimto metų ribą. Sukietėjusios kraujagyslės ir padidėjęs kraujospūdis daug dažniau pasireiškia vyrams. Mažiau moteriškos lyties persileidimų ir negyvagimių; moters smegenys labiau kompleksiškos ir, lyginant su kūno svoriu, 25%  sunkesnės nei vyrų;  skydliaukė turi viena skiltim (trys) daugiau nei vyrų (dvi).

Vaikystėje, mergaičių ūgis ir  fiziniai gabumai pranoksta berniukų. Šis fenomenas yra gerai žinomas mokyklų mokytojams. Su kiekvienomis menstruacijomis ir gausiu naudingų organizmui skysčių praradimu, greitas moterų vystymasis sulėtėja.

Netekus kalcio, kuris yra labai svarbus kaulų ir raumenų vystymuisi ir nervų sistemos stabilizavimui, sulėtėja kaulų augimas. Jodo, lecitino ir vitamino E netektis turi žalingą efektą smegenų vystymuisi. Hormonų netektis, kurie yra labiau koncentruoti menstruacijų kraujyje nei kitur, pagreitina senėjimo procesus. Daugumai moterų būdinga anemija, nes mėnesinis kraujavimas sumažina hemoglobino, deguonies nešėjo, kiekį. Tai turi reikšmingą poveikį tolimesniam smegenų vystymuisi ir nervų aktyvumui. Jei ne mestruacijos, pirminis moterų pranašumas išliktų ir vėlesnėse fizinio vystymosi stadijose.

Istoriškai, menstruacijos tarp moterų pasireiškė, kai žmonės pradėjo migruoti į vėsesnio klimato zonas ir priėmė nenatūralią mitybą bei padidėjusį seksualinį aktyvumą. Šeimų vystymasis nenatūralioje aplinkoje sukėlė daug sunkumų. Vyrai mielai naudodavosi moterų paslaugomis, atliekant pačius nemaloniausius, monotoniškiausius, reikalaujančius daug jėgų darbus, tuo tarpu, patys buvo užsiėmę medžiokle, filosofija, karais ir religija. Moteris buvo pirmasis vyro vergas. Dažnai vyras turėdavo bandą vergaujančių moterų, kurios atlikdavo visus nuobodžius darbus.

Organizuota religija, kartu su vyrų dominuojančia kunigyste, sėkmingai įtikino moterį, kad ji turi prisiimti atsakomybę už „pirminę nuodėmę“ (Pradžios knyga 3:6), už kurią turi vergauti vyrui: „bet aistringai geisi savo vyro, ir jis bus tavo galva“ (Pradžios knyga 3:16). Per amžius šios dogmos įteigimas padarė moterį paklusnią vyro diktatūrai.

Dėka klaidingų medicininių ir religinių mokymų apie menstruacijas, vyrų dominuojanti visuomenė sugebėjo išlaikyti moterį vergės padėty apsidraudžiant jų nuolatiniu silpnumu per biologinį neišmanymą. Vyrų protinis pranašumas yra tvirtinamas dėl tariamo moterų darbų: filosofijos, meno ar mokslo trūkumo.

Buvo laikai istorijoje, kai moterys nebuvo užgniaužiamos ir turėjo vienodą kultūrinę, edukacinę ir ekonominę galimybę išnaudoti savo potencialą. Yra patvirtintų pavyzdžių, kai pagonių moterys pasiekdavo didesnį meistriškumą ir pranašumą nei vyrai.

Pitagoro mokykloje mokėsi mažiausiai penkiolika istoriškai iškilių moterų. Paskutinė mokinė - Hypatija iš Aleksandrijos, kuri buvo nužudyta krikščionių sektos, pavaldžios pavydžiam Aleksandrijos vyskupui Sirilui. Garsus graikų filosofas Sokratas studijavo pas Aspaziją, jauną moterį, Delfų Orakulę. Amijanas ir Diodoras komentuoja, jog senovės Galų moterys buvo stipresnės nei vyrai ir kariavo su romėnais. Strobo užsimena, jog Galų moterys buvo aukštesnės nei vyrai. Kaulų liekanos rodo jas buvus septynių pėdų dydžio.

Havelock Ellis pažymi, jog visos istoriškai iškilios moterys buvo sąlyginai laisvos nuo menstruacijų. Menstruacijos būdavo nežymios arba jos visai nepasireikšdavo, kaip kad Žanos D‘Ark atveju (tai patvirtina teismo dėl raganystės metu surinkti medicininiai duomenys). Gerai žinoma devyniasdešimties metų prancūzų moteris Ninon de L‘Enclos, kuri išlaikė jaunos moters išvaizdą iki mirties, išsilaisvino nuo menstruacijų dėka specialios mitybos. Wallace teigia: „Kai kurios tvirtos konstitucijos moterys su išsivysčiusiu raumenynu vadinamos viragoes. Jos, pagal konstituciją, visai nekraujuoja menstraucijų metu arba kraujuoja nežymiai“.

Bernard, Ehret, Haig ir kitų mokslininkų darbai parodė, jog mažu baltymų kiekiu pasižyminti vegetarinė mityba priveda prie progresyviai mažėjančio kraujavimo, kol tai pavirsta bekraujėmis išskyromis, kurios pasireiškia gyvūnų patelėms. Kontroliuojant mitybą ir apribojus erotinį kiaušidžių stimuliavimą, gleivingos išskyros taip pat gali išnykti, tokiu būdu stimuliuojant kraujo atsinaujinimą ir naujų kūno bei smegenų ląstelių gamybą.

Mūsų kultūroje dauguma patologinių būklių yra įvardijamos kaip natūralios tik dėl to, jog jos yra įprastos ir vyraujančios. Pavyzdžiui, „natūralu“ mirti nuo širdies infarkto; gydytojai pranašavo, jog 2000m. dažniausia „natūrali“ mirties priežastis bus vėžys. Statistikos ekspertai informuoja, jog mažiausiai 20% svorio trūkumas susijęs su geresne sveikata ir ilgaamžiškumu. Nepaisant to, medikai ir kiti žmonės laiko liesus vegetarus ligotais, nes jie nėra „normalaus“ svorio.

Manoma, jog menstruacijų metu yra „normalu“ kraujuoti, kęsti galvos ir nugaros skausmus, pilvo dieglius. Kaip bebūtų, panašu, jog šios problemos egzistuoja tik pas ligotas moteris ir prijaukintus ar civilizuotus gyvūnus ir nepasireiškia sveikiems necivilizuotiems žmonėms ir laukiniams gyvūnams.

Hatha joga pradipikoje rašoma, jog moteris norinti tapti jogini, turi išmokti kontroliuoti savo menstruacijas. Tuo tikslu yra specialios padėtys (asanos) ir užraktai (bandhos). Nors dauguma jogos praktikų šiais laikais tapo „normalios“, vis dar atsiranda moterų, kurioms intuityviai pavyksta išsaugoti didesnę dalį savo potencialo.

Kadangi vyraujantis reiškinys civilizuotuose kraštuose yra menstruacijos, būtų humaniška moterims tuo metu leisti daugiau pailsėti: neiti į darbą arba sumažinti darbo valandų skaičių.

Šaltinis: Survival in the 21st century.

Autorius: Viktoras Kulvinskas.

Parengė Ignas Zakarauskas