Jogos poveikis esant lėtiniam juosmeninės stuburo dalies skausmui
2009 m. Sausis 31 d., ŠeštadienisMokslininkai Tekur P., Singphow ir kt. palygino intensyvios trumpalaikės jogos programos ir fizinių pratimų poveikį nugaros skausmui ir stuburo paslankumui, tiriamųjų, jaučiančių lėtinį juosmeninės stuburo dalies skausmą (LJSDS).
Tyrimas buvo atliktas Pietų Indijoje esančiame integruotame sveikatos centre Bangalore. TIRIAMIEJI: Aštuoniasdešimt (80) tiriamųjų jaučiančių LJSDS (iš jų 40 atlikinėjo jogą, o kiti 40 sudarė kontrolinę grupę). Tiriamieji atsitiktinės atrankos būdu buvo suskirstyti į dvi grupes. Vieni jų pasirinko jogą, o kiti fizinius pratimus. Tyrimo metodika: Tyrimas buvo atliekamas vieną savaitę. Intensyvios trumpalaikės jogos programą sudarė: esant nugaros skausmams skirtos asanos (fizinės padėtys), pranajamos (kvėpavimo praktikos), meditacija bei paskaitos, kurių metu buvo mokoma ir diskutuojama jogos filosofijos klausimais. Kontrolinės grupės programą sudarė fizinių pratimų praktikavimas, padedant kvalifikuotiems specialistams bei paskaitos, kurių metu buvo mokoma ir diskutuojama apie gyvenimo būdo keitimą. Abi grupės skyrė vienodai lako praktiniams ir teoriniams užsiėmimams. Tyrimo išvadoms buvo naudojamas (ODI) Oswestry neįgalumo indeksas (Oswestry Disabiliy Index) ir stuburo paslankumo matavimas goniometru prieš ir po programos. Duomenų analizei naudota (RMANOVA).
REZULTATAI: Duomenys atitiko Gaussian pasiskirstymą. Jogą atlikinėjusios grupės žmonių rezultatai pagal ODI buvo patikimai mažesni nei kontrolinės grupės (p = 0.01; poveikio dydis 1.264). Stuburo paslankumas pagerėjo statistiškai reikšmingai abiejose grupėse, tačiau jogą lankiusių tiriamųjų rezultatai buvo geresni, nei kontrolinės grupės, atliekant stuburo lenkimą (p = 0.008; poveikio dydis 0.146), stuburo tiesimą (p = 0.002; poveikio dydis 0.251), atliekant šoninį lenkimą į dešinę (p = 0.059; poveikio dydis 0.006) ir atliekant šoninį lenkimą į kairę (p = 0.006; įtakos dydis 0.171).
Mokslinikai padarė išvadą, jog septynių dienų intensyvios jogos programos praktika, geriau nei atlikti paprasti fiziniai pratimai, sumažino dėl skausmo atsiradusį nedarbingumą ir pagerino stuburo paslankumą pacientams jaučiantiems lėtinį juosmeninės stuburo dalies skausmą.
Autoriai: Tekur P; Singphow C; Nagendra HR; Raghuram N.
Šaltinis: Journal Of Alternative And Complementary Medicine (New York, N.Y.) [J Altern Complement Med] 2008 Jul; Vol. 14 (6), pp. 637-44.
Parengė Jūratė Pranevičiūtė