Joga su kamuoliais

2008 m. Lapkritis 21 d., Penktadienis

Jogos terapijos centre taikomos įvarios priemonės: diržai, kaladėlės, inversiniai stalai, kabantys tiltai, švediška sienelė, lazdos. Per užsiėmimus sistemingai dirbame ir su „Gymnic“ kamuoliais. Tai pripučiamas, didesnio nei įprasta diametro kamuolys, kurio pagalba treniruotė tampa žaismingesne, linksmesne. Suaugusieji vėl tampa vaikais, paišdykauja. Sudarome “draugystės ratą”, t.y. pratimus atliekame sustoję ratu, - taip visi grupės lankytojai apjungiami  emociškai ir energetiškai.  Tai linksmoji dalis, o iš tiesų – vyresnio amžiaus jogos  lankytojams saugiau – ne taip apkraunamas širdies darbas.

Kamuolys, būdamas elastingas, mažiau apkrauna stambius sąnarius, dubenį, stuburą, priverčia dirbti mūsų “miegančius”  raumenis, leidžia padidinti sąnarių judesio amplitudes (SJA), priverčia greičiau dirbti mūsų CNS (centrinę nervų sistemą): siųsti impulsus nervais, nerviniais laidais į raumenines skaidulas, iš jų atgal į nugaros ir galvos smegenis. Kamuolio pagalba lavinama pusiausvyra bei koordinacija, vestibiuliarinis aparatas. Dirbant su kamuoliu stipriname raumeninį korsetą, palaikantį mūsų stuburą, pageriname laikyseną. Esant stuburo pažeidimams ribojamas spyruokliavimas, intensyvumas ir amplitudės.      

Jogos lankytojai mokomi kitaip suvokti esamą erdvę - nestabilią, judančią. Mokomi pajausti tą erdvę, koncentruotis ir mokėti išlikti ramiais, stabiliais ir koncentruotais į tam tikrą kūno sritį,  savo svorio centrą - gyvybės tašką - Harą. Mokomi šį savo fizinį stabilumą, koncentruotumą perkelti į gyvenimą:  į situacijas, problemų sprendimą, susitelkimą darbe ir asmeniniame gyvenime.

Tai nuostabi galimybė kūnui atsipalaiduoti, protui nurimti ir sąmonei likti budriai.

Poilsio akimirkų metu, (per treniruotę jų būna 3 - 5) formuojamas ryškus, konkretus vaizdas: tai gali būti  viso sveiko kūno, sveiko organo sukūrimas ir taip pat harmoningas veiksmų, situacijų “atstatymas”.  Į tai nukreipiamas maksimalus mūsų sąmoningumas, emocijos. Kuriame ir sukuriame vieningą, tik mums tinkančią, optimalią matricą (informacinį lauką). Šiuos savo tikslus ir naujus vaizdus sutvirtiname spalvų terapija. Visa  informacija, vaizdiniai, pozityvios mintys įsirašo į mūsų kūno visumą: kiekvieną kaulų,  kraujo, raiščių, sausgyslių, organų nervinę  ląstelę ir pan. Bet tuo pačiu šią  informaciją įrašo visi mūsų septyni kūnai - minčių, emocijų, astralinis, eterinis, fizinis, plazminis, kauzalinis. Visuose lygmenyse (tikrąja šio žodžio prasme) vyksta terapija,  atstatanti fizinį kūną, sustabdanti negatyvius procesus.

Tai tiek trumpai apie terapinę treniruotę su “Gymnik” kamuoliais.

Baigdama norėčiau supažindinti su Terapinės jogos Tėvu ir Pradininku - Šri Ajengar’u (Iyengar)- vienu žymausių praeito šimtmečio jogo Krišnamačarja mokiniu.

Ajengarui teko praeiti nelengvą, pilną išbandymų jogo kelią. Asanų atlikimo metu patyrė daugybę kūno traumų ir susižalojimų. Viską atlikdavo “per jėgą, su  kūno įtampa”, be atsipalaidavimų, be sąmoningo kvėpavimo technikų, neatsižvelgdamas nei į savo galimybes, nei į kūno fiziologiją. Jis praktikavo jogą, kuri gimė visai  kitokiose sąlygose nei dabar.  Bandymas aklai kopijuoti senuosiuose tekstuose pateiktas ir iki mūsų laikų atkeliavusias taisykles ir praktikas atvedė prie aklavietės ir  nesekmės. Buvo svarbus tik galutinis rezultatas, pasiektas bet kokia kaina. Ajengaras žalojo savąjį  kūną. Tai šio žmogaus žiauri praeities realybė. Jo kūno reabilitacijai prireikdavo nuo 3 mėnesių iki 2 metų. Ajengaras ”sulaužė”  senosios jogos kanonus, adaptavo savo mokytojo Krišnamačarja jogą.

Ji tapo priimtinesnė, terapiniu požiūriu efektyvesnė, lengvesnė. Reabilitacijos metu naudojo volelius, kaladėles, diržus. Tai pradėjo veikti. Pagalbinės priemonės ne tik palengvino asanų (pozų) atlikimą ir susistatymą nežalojant kūno, o, atvirkščiai, padidino jo galimybes. Jogoje įvyko perversmas.        

 

Ajengaras atrado saugų kelią, vedantį į jogą. Jis visą savo dėmesį  nukreipė į žmogaus anatomiją, t.y. į raumenų būklę, skeleto ypatumus, sąnarių judesio galimybes, į esamas ir buvusias sveikatos problemas. Ajengaras moko išjausti asaną dėmesio, koncentracijos pagalba. Tai leidžia išlaikyti meditatyvią asanų būseną. Ajengaras savo siūlomoje praktikoje taiko statinį pozų charakterį (t.y. ilgiau išlaikoma figūra, poza).  Šis mūsų mokytojas gyvas ir sveikas, jam virš 90 metų, pats veda savo jogos užsiėmimus.   
 

Pagrindinis Ajangaro principas – ATSIŽVELK Į ŽMOGAUS ANATOMIJĄ IR FIZIOLOGIJĄ.

Negali atlikti asanos šiuo būdu, pasirink kitą, saugesnį, su pagalbine priemone.              

Su pagarba kineziterapeutė - jogos instruktorė - Lili Charjanova.